Stworzenie pięknego okazu drzewka Bonsai nie jest rzeczą prostą. Mając na uwadze fakt, że wyhodowanie drzewek Bonsai ceny których rosną wraz z ich wiekiem, to zadanie rozłożone w czasie, więc przeznaczone jest wyłącznie dla osób cierpliwych i wytrwałych. Największą nagrodą dla hodowcy będzie miniatura, która pięknie ozdobi wnętrze domu.

Bonsai hodowane samodzielnie

Hodowanie Bonsai jest trudne ze względu na konieczność ciągłego przycinania drzewka. Roślina nie przestaje rosnąć, stąd cięcia muszą być prowadzone nieustannie. Nie ma żadnych granicznych terminów dokonywania tego zabiegu, a decyzję o przycięciu gałązek podejmuje się na podstawie obserwacji rośliny.

Niekiedy drzewka Bonsai mylone są z roślinami prowadzonymi na wzór Bonsai. Są to rośliny sadzone w głębokich pojemnikach w ziemi, a jedynie mocno przycinana korona stylizowana jest na Bonsai. Prawdziwe drzewko Bonsai rośnie w płaskim naczyniu bez ziemi, na specjalnym podłożu, które nie sprzyja rozrostowi systemu korzeniowego.

Inne zabiegi pielęgnacyjne

W zależności od gatunku drzewa Bonsai mają zróżnicowane wymagania pod względem ilości światła i wody. Częstotliwość podlewania i zraszania drzewka zależy także od pory roku i temperatury panującej w pomieszczeniu.

Zasilanie roślin miniaturek nawozami należy prowadzić bardzo ostrożnie. Stosować można jedynie specjalne preparaty przeznaczone do Bonsai. Użycie innych nawozów czy odżywek może skutkować bujnym, nadmiernym przyrostem gałązek i liści.

Hodowcy Bonsai muszą także chronić drzewka przed szkodnikami i chorobami. Podstawą jest baczna obserwacja kształtu i koloru liści. Jakiekolwiek zmiany mogą być spowodowane działalnością grzybów, bakterii, wirusów albo pajęczaków i innych szkodników. W przypadku stwierdzenia choroby nie należy samodzielnie dobierać środka zwalczającego przyczynę, jeśli nie mamy doświadczenia i wiedzy. W tej kwestii najlepiej jest zwrócić się o poradę do profesjonalnych hodowców Bonsai.

Bonsai ceny drzewek

Zakup młodego Bonsai to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Warto mieć to na uwadze przy wyborze prezentu. Pamiętajmy jednak, że Bonsai nie nadaje się na prezent dla zabieganych i zapracowanych osób, które nie mogą poświęcić znacznej ilości czasu i uwagi roślinom.

Starsze okazy Bonsai są droższe. Cena Bonsai kilkunastoletniego to kilka – kilkanaście tysięcy złotych.

Najstarsze drzewka Bonsai ceny których na aukcjach osiągają wysokość powyżej 1 miliona dolarów są raczej poza zasięgiem większości miłośników sztuki miniaturyzacji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai ceny.

Comments are closed.