Zmysł węchu to jedna z najważniejszych rzeczy, którą ma każdy człowiek. To dzięki niemu jesteśmy w stanie “zauważyć” poszczególne zapachy. Nie zawsze są one jednak tak przyjemne, jakbyśmy chcieli. Skąd mogą brać się brzydkie zapachy w domu? Jak należy doprowadzić do ich likwidacji?

Nieprzyjemny aromat w pokoju

Brzydkie zapachy mogą powstać w najróżniejszy sposób. Odpowiedzialne mogą być za nie mokre zwierzęta, np. psy, które wróciły ze spaceru. Czy też te zwierzęta, które trzymane są w klatkach, np. świnki morskie, czy też chomiki. Nawet regularne mycie akwarium z rybkami może nie zapobiegać powstawaniu przykrych zapachów.

Za powstawanie brzydkich zapachów odpowiedzialne jest również gotowanie. Nawarstwiające się aromaty są w stanie stworzyć wybuchową “mieszankę”, której efektem będzie nieprzyjemny fetor.

Wśród innych czynników, jakie mogą być odpowiedzialne za brzydki zapach, jest też pleśń, gnijące rzeczy, które czasem nawet nieumyślnie pozostawiamy wciśnięte głęboko w otchłań szafy. Nie da się wymienić wszystkich czynników, które są odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnego odoru, roznoszącego się po mieszkaniu.

Ważne to wiedzieć, jak można walczyć z brzydkimi zapachami w domu.

Dobry odświeżacz elektryczny powietrza 

Jedną z propozycji jest odświeżacz elektryczny powietrza. Urządzenie, które nie może być stosowane przez dzieci poniżej ósmego roku życia, wyzwala bardzo subtelny aromat, nawet do 80 dni. Czas ten tak naprawdę zależny jest od tego, z jakim producentem ma się do czynienia. Wystarczy go tylko podłączyć do prądu. Dzięki temu ten piękny zapach (są różne wersje zapachowe odświeżacza) będzie unosił się przez długi czas. Uwaga! Zawsze należy zapoznać się z informacjami producenta odnośnie użytkowania takich produktów.

Regularne mycie powierzchni twardych

Skuteczne jest na pewno regularne mycie powierzchni twardych, np. frontów mebli, blatów roboczych w kuchni, itd. Można ze spokojem używać środków, które są ogólnie dostępne w sklepach. Zawsze jednak należy sprawdzić do jakiej powierzchni jest on dedykowany. Warto również wykorzystać roztwór wodny z dodatkiem octu lub soku cytrynowego. Taka wodna mikstura będzie posiadać właściwości bakteriobójcze.

Regularne wietrzenie

Przynajmniej raz dziennie należy przewietrzyć całe mieszkanie. Wydawać by się mogło, że w okresie zimowym ciężko otworzyć okna i wpuścić chłód do domu, ale jest to najlepsza propozycja dzięki czemu można pozbyć się uciążliwych zapachów w domu. W okresie wiosenno-letnim należy okna pozostawić jak najdłużej otwarte, dzięki czemu uda się pozbyć wszystkich przykrych zapachów z domu.

Czyszczenie podłóg

Również nie można zapominać o takich powierzchniach. W szczególności, jeżeli ma się do czynienia z dywanami. Odkurzacz powinien chodzić co dwa lub trzy dni. Warto pomyśleć o tym, aby w odkurzaczu zastosować specjalny odkurzacz. Dzięki temu, podczas sprzątania odkurzaczem, w domu zapanuje przyjemna atmosfera. Należy regularnie zbierać sierść zwierząt z podłogi, najlepiej mokrą gąbką, aby ta nigdzie nie przedostała się dalej. 

Comments are closed.