Dla wielu kierowców, a w szczególności młodych, niedoświadczonych osób kupujących swój pierwszy samochód, kupno obowiązkowej polisy OC jest niemałym wydatkiem. Aby nieco odciążyć domowy budżet, wiele osób korzysta z możliwości rozłożenia płatności na raty. Decydując się na takie rozwiązanie, należy pamiętać, żeby w określonym czasie wpłacić na konto ubezpieczyciela zaległą kwotę. Jakie konsekwencje grożą za przekroczenie terminu płatności za raty OC/AC? Sprawdź!

Przekroczenie terminu płatności za raty OC/AC: konsekwencje

Obecnie wiele towarzystw daje swoim klientom możliwość rozłożenia płatności na 2, 3, 4 albo nawet 12 rat. Decydując się na taki wariant, należy przygotować się na większe koszty (zapłacona jednorazowo składka w większości przypadków jest niższa). Czy zwłoka w płatności za daną ratę oznacza automatyczne zniesienie ochrony? Okazuje się, że przekroczenie terminu płatności raty za OC/AC nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji, jeśli uregulujemy należność w późniejszym terminie.

Przedłużenie polisy

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku przedłużenia polisy.  Jeśli nie napiszesz wcześniej wypowiedzenia, Twoja polisa OC przedłuża się automatycznie na kolejny rok. Jeśli nie zapłacisz zaległej składki, umowa wygasa, co niesie ze sobą poważne konsekwencje. Według polskiego prawa, każdy zarejestrowany samochód musi być objęty podstawowym ubezpieczeniem. Kierowcy, którzy nie wywiązują się z tego obowiązku, muszą liczyć się z ryzykiem nałożenia na nich kar finansowych. Wysokość kary uzależniona jest od długości przerwy w polisie oraz rodzaju pojazdu. Maksymalna kara dla właścicieli samochodów osobowych w tym roku wynosi aż 6020 zł.

 

 

Comments are closed.