Każda osoba zaczynająca swoją przygodę z jazdą konną powinna zaopatrzyć się w odpowiedni strój zapewniający komfort i bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu. Elementem, na którym nie warto oszczędzać, jest zabezpieczenie głowy. Czym powinien charakteryzować się dobry kask jeździecki? Sprawdź nasze rady!

Kask jeździecki kontra toczek

W sklepach sportowych oferujących akcesoria dla osób uprawiających jazdę konną znajdziesz dwa typy nakryć głowy: kaski i toczki. Znacznie lepiej niż ozdobne, produkowane z cienkiego włókna szklanego toczki sprawdzają się solidne kaski jeździeckie. 

Nowoczesne modele proponowane przez uznanych w branży producentów łączą w sobie niewielką wagę z solidnością. Tworzywem najczęściej wykorzystywanym do ich produkcji jest poliwęglan. We wnętrzu kasku powinien znajdować się gąbczasty, wymienny wkład pochłaniający pot i amortyzujący wstrząsy. Zaawansowane systemy wentylacji z kolei znacząco zwiększają komfort jazdy w ciepłe dni.

Kask jeździecki powinien być starannie dopasowany do obwodu głowy. Kaski, podobnie jak ubrania, dostępne są w rozmiarach S, M i L. Jeszcze lepsze dopasowanie konkretnego modelu umożliwiają pokrętła regulacyjne. Podczas wybierania pierwszego kasku warto skorzystać z pomocy sprzedawcy.

Warto wiedzieć

Kask jeździecki będzie dobrze spełniał swoją rolę tylko wtedy, kiedy będzie prawidłowo użytkowany i starannie dobrany do budowy anatomicznej użytkownika. Bezwzględnie pamiętaj o tym, że raz uszkodzony kask nie nadaje się do ponownego użytku. Nawet nieznaczne uszkodzenie jego konstrukcji może sprawić, że straci on swoje właściwości. Z tego względu warto zainwestować we własny kask zamiast korzystać  z usług wypożyczalni. Wybierając używany kask, nigdy nie mamy pewności, jaka jest jego historia.

Comments are closed.