Wady zgryzu mogą powodować poważne problemy ze zdrowiem, dlatego warto jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Jakie objawy powinny skłonić do jak najszybszego umówienia wizyty u ortodonty? Na czym polega leczenie? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Wizyta u ortodonty – wskazania
Najczęściej na pierwszą wizytę u ortodonty rodzice decydują się w momencie wyrastania zębów stałych, czyli między 7 a 10 rokiem życia. Konsultacja ze specjalistą umożliwia zidentyfikowanie wad zgryzu i innych nieprawidłowości, co wpływa na skuteczność przyszłego leczenia ortodontycznego. Czasem wizyta u ortodonty z dzieckiem poprzedzona jest konsultacją logopedyczną, pediatryczną lub logopedyczną. Do umówienia się na wizytę u ortodonty mogą również skłonić niepokojące objawy, do których należą:
- chrapanie,
- spanie z otwartą buzią,
- wady wymowy,
- ssanie kciuka,
- asymetria twarzy,
- bóle głowy i żuchwy,
- gryzienie przedmiotów,
- bruksizm,
- trudności z oddychaniem lub mówieniem,
- zbyt szybka utrata zębów stałych.
Do konsultacji z ortodontą powinny skłonić problemy ortodontyczne występujące w najbliższej rodzinie, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia wad zgryzu.
Wizyta u ortodonty konieczna jest również w przypadku takich nieprawidłowości jak:
- zatrzymany ząb,
- przodozgryz,
- zgryz głęboki,
- zgryz otwarty,
- tyłozgryz,
- diastema,
- progenia,
- szparowatość zębów,
- stłoczenie zębów.
Wystąpienie wymienionych objawów i czynników ryzyka powinno skłonić do jak najszybszej konsultacji ze specjalistą. Najlepiej zdecydować się na gabinet ortodontyczny np. Neoorto w Łodzi cieszący się dobrymi opiniami pacjentów.
Leczenie ortodontyczne u dzieci – co warto wiedzieć?
Konsultacja ortodontyczna umożliwia zdiagnozowanie wady zgryzu, określenie przyczyn oraz zastosowanie skutecznych metod leczenia. Leczenie nieprawidłowości ortodontycznych u dzieci jest niezwykle ważne ze względu na duże prawdopodobieństwo wystąpienia paradontozy lub próchnicy. Nieleczone wady zgryzu mogą również wpłynąć na problemy z oddychaniem, spożywaniem pokarmów lub dolegliwości bólowe utrudniające normalne funkcjonowanie. Nieprawidłowy zgryz jest również częstą przyczyną wad wymowy. Brak odpowiedniego leczenia powoduje również problemy natury estetycznej, które mogą być źródłem kompleksów i problemów emocjonalnych.
Leczenie ortodontyczne u dzieci najczęściej polega na dopasowaniu i założeniu aparatu ortodontycznego lub nakładek prostujących. Przed wdrożeniem leczenia konieczna jest konsultacja ze specjalistą, a także wykonanie pantomogramu (badanie RTG), cefalogramu, wycisków do gipsowych modeli dentystycznych. Przed wizytą u ortodonty warto również umówić wizytę u stomatologa, który oceni stan uzębienia i w razie konieczności zastosuje odpowiednie leczenie. Należy pamiętać, że warunkiem rozpoczęcia leczenia ortodontycznego są wyleczone zęby i stany zapalne jamy ustnej.
Leczenie ortodontyczne u dzieci najczęściej polega na założeniu aparatu ruchomego, najczęściej na około rok w zależności od rodzaju wady zgryzu. Leczenie ortodontyczne wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza i regularnych wizyt kontrolnych. Częstotliwość wizyt ustalona jest indywidualnie i uzależniona od rodzaju nieprawidłowości i przebiegu leczenia. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego niezbędna jest wizyta umożliwiająca ocenę efektów zastosowanego leczenia i w razie konieczności, ustalenia dalszego postępowania.
Termin pierwszej wizyty z dzieckiem u ortodonty uzależniony jest od wielu czynników. Warto pamiętać o szybkim umówieniu konsultacji w przypadku wystąpienia niepokojących objawów oraz wyborze specjalistycznego gabinetu. Przed umówieniem pierwszej wizyty najlepiej zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronie internetowej, a także sprawdzić opinie pacjentów. Dobrym rozwiązaniem jest porównanie cen oferowanych usług, a także sprawdzenie metod leczenia i dostępnych terminów wizyt w wybranym gabinecie ortodontycznym.
Comments are closed.