Posiadanie w domu palm może przywoływać myśli o wakacjach i towarzyszących im relaksie. Poza tym wnoszą one powiew egzotyki do wybranego pomieszczenia i zachwycają oczy. Aby tak było, należy odpowiednio o nie dbać.
W domowych warunkach można hodować różne odmiany palm. Podzielić je można na niskie i wysokie rośliny. Jednak zawsze będą one zdecydowanie mniejsze niż okazy występujące w naturze.
Odpowiednie nasłonecznienie
Palmy najczęściej są ustawiane w dużych pokojach, by nadać im klimatu oraz wypełnić wolną przestrzeń. Jednak wybierając miejsce dla tej rośliny, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na nasłonecznienie w danym miejscu. Powinno tam docierać dużo rozproszonego światła, by nie doszło do poparzenia liści od silnych promieni.
Słońce może też wpływać na temperaturę w pokoju. Palmy lubią różne temperatury, w zależności od pory roku. Latem bardziej odpowiadają im temperatury pokojowe, a zimą wolą odczuwać chłód na poziomie około 4-12 stopni.
Wąskie doniczki
System korzeniowy palm skupia się na jednym głównym korzeniu i nie posiada rozgałęzień. Z tego powodu powinno się wybierać dla nich długie i wąskie doniczki. Szerokie donice nie będą dobrym rozwiązaniem dla tego rodzaju roślin.
Również podłoże powinno być dobrze dobrane. W sklepach ogrodniczych można zakupić specjalistyczne podłoże lub samemu je zrobić poprzez dodanie odrobiny gliny i piasku do ziemi uniwersalnej. Poza tym warto na samym dnie dodać warstwę drenażową.
Zmienne podlewanie
Ilość wody dostarczanej do rośliny też uzależnia się od pory roku. Od wiosny do jesienni powinno być jej dużo, by nie doszło do przesuszenia bryły korzeniowej. Wraz ze spadkiem temperatury trzeba znacznie ograniczyć podlewanie.
Warto jednak pamiętać o zraszaniu, które można wykonywać nawet codziennie. Jest to ważny zabieg w pielęgnacji palm, które lubią dużą wilgotność powietrza. Dobre jest również nawożenie stosowane przez większość roku (z wyjątkiem zimy).
Umiejętne przycinanie
Palmy – tak, jak inne rośliny – należy pozbawiać suchych, chorych lub słabych liści. Pozwala to na zatrzymanie ewentualnej choroby rośliny już na wczesnym etapie rozwoju. Nie powinno usuwać się zielonych liści.
Przycinanie palm ze względu na ich wielkość nie jest dobrym rozwiązaniem. Szczególnie nie można tego robić, by skrócić wysokość rośliny, bo to może doprowadzić do jej obumarcia. Obecny wybór palm i ich dostępność pozwala na dopasowanie palmy do określonej przestrzeni w domu.
Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.
Comments are closed.