Badania prenatalne to jedne z najważniejszych testów, które pozwalają rodzicom na poznanie wielu istotnych informacji dotyczących zdrowia ich dziecka. Obecnie wykonywanych jest wiele badań prenatalnych – są to zarówno badania przesiewowe, jak i specjalistyczne testy genetyczne, jakie jak test NIPT. Jeśli zastanawiasz się, jaki test NIPT wybrać oraz czy badanie wolnego płodowego DNA sprawdzi się w Twoim przypadku, koniecznie przeczytaj nasz poniższy artykuł. Znajdziesz w nim odpowiedzi na wiele pytań, które z pewnością nurtują Cię przed podjęciem decyzji o wykonaniu testu.

Jaki test NIPT najlepiej wybrać?

Prenatalne badania genetyczne, do których należy m.in. test NIPT, to szczegółowe testy, które pozwalają lekarzowi na rozpoznanie, diagnozę oraz w razie konieczności na wprowadzenie odpowiedniego oraz skutecznego przy danym schorzeniu leczenia. Jednym z testów, których wybór zdecydowanie należy rozważyć jest badanie wolnego płodowego DNA. Wykonaj badanie, którego szeroki zakres pozwoli na ewentualną diagnozę schorzenia oraz takie, które wykonywane jest przez doświadczone laboratorium, posiadające odpowiednie certyfikaty oraz akredytacje.

Na czym polega badanie wolnego płodowego DNA?

Badanie wolnego płodowego DNA polega na analizie cffDNA dziecka, które z krwi matki można odizolować już od 10 tygodnia ciąży. Uzyskany materiał genetyczny dziecka, taki jak cffDNA, pozwala na wykrycie wielu chorób o podłożu genetycznym, m.in. zespołu Downa, Edwardsa, Patau. Badanie wolnego płodowego DNA jest całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka, ponieważ do jego wykonania potrzebna jest zaledwie próbka krwi pobrana od ciężarnej kobiety.

Czym jest cffdna?

Zastanawiasz się czym jest cffDNA? Jest to materiał genetyczny dziecka, który krąży w krwiobiegu matki. Po 10 tygodniu ciąży jest go na tyle dużo, że możliwe jest jego wyizolowanie oraz dokładna analiza. Stężenie cffDNA w organizmie matki wzrasta wraz z biegiem ciąży, jednak dla wyniku badania nie ma znaczenia, czy wykonasz badanie na początku, czy na późniejszym etapie ciąży.

Comments are closed.