Ubezpieczenie OC to obecnie jedna z najczęściej sprzedawanych polis. Ubezpieczenie to wymagane jest prawnie – powinien je wykupić każdy posiadacz pojazdu mechanicznego. Co powinniśmy wiedzieć o ubezpieczeniach tego typu? Czy ich cena jest stała?

Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak ważne?

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa, która chroni zarówno innych użytkowników drogi, jak i posiadacza polisy. W przypadku kolizji, wypadku drogowego czy potrącenia z winy posiadacza polisy, wszelkie szkody finansowe pokrywane są właśnie z polisy OC. Polisa zabezpiecza się interesy innych użytkowników drogi (kierowców, pieszych, rowerzystów), ale i portfel posiadacza polisy. Brak polisy sprawia, że narażeni jesteśmy nie tylko na wysokie mandaty (polisa sprawdzana jest przy każdej kontroli drogowej), ale też na konieczność opłacenia szkód z własnej kieszeni. Ubezpieczenie OC można zakupić zarówno bezpośrednio w biurze ubezpieczyciela, jak i przez Internet – druga opcja jest coraz chętniej wykorzystywana, gdyż pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Wiele osób jest zaskoczonych, że ubezpieczenie OC nie ma stałej ceny. Jak więc obliczana jest składka dla danego klienta? Okazuje się, że cena polisy wyznaczana jest na podstawie wielu czynników, w tym wieku i doświadczenia kierowcy, ale też wieku i marki samochodu, pojemności silnika. Na cenę wpływa również to, gdzie samochód został zarejestrowany. Młodzi kierowcy będą mieli znacznie droższe polisy OC – wynika to z oceny ryzyka ubezpieczycieli i faktu, że to właśnie młodzi kierowcy do 24. roku życia powodują najwięcej stłuczek czy kolizji. Wysoka cena ubezpieczenia w ich przypadku to także brak naliczonych zniżek, które zbieramy podczas kolejnych lat bezkolizyjnej jazdy.

Comments are closed.