Zależy Ci na tym, aby we własnym mieszkaniu przygotować pyszną kawę jak z prawdziwej włoskiej kawiarni? Na jej smak i aromat ma wpływ wiele czynników. Wśród nich wymienia się między innymi metodę parzenia i mielenia, rodzaj wykorzystywanych ziaren, ale także sam proces ich przechowywania. Dowiedz się, jak najlepiej to robić, tak aby utrzymała ona swoją wyrazistość na długi czas. 

W jaki sposób przechowywać kawę?

Sposób przechowywania kawy ma ogromny wpływ na to, jaki smak będzie miał przygotowywany napój. Każdy, kto ma do czynienia z tym pobudzającym trunkiem, wie, jak ważne jest wykorzystywanie świeżych ziaren. To one pozwalają na wydobycie możliwie najlepszego aromatu. Kawa ziarnista zachowuje świeżość na znacznie dłuższy czas niż ta w postaci mielonej, ważna jest jednak metoda jej przechowywania. Warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

 

  • miejsce,
  • temperatura,
  • naczynie, w którym trzymane są ziarna,
  • opakowanie kawy.

 

Osoby, które nie posiadają młynka do mielenia i są zmuszone do wybierania kawy mielonej, powinny pamiętać o tym, aby kupować jej mniejsze ilości. Dzięki temu mieszanka nie ulegnie przewietrzeniu. Aby temu zapobiec, należy również tak, jak w przypadku kawy ziarnistej, zadbać o odpowiedni sposób jej przechowywania. 

O czym pamiętać w trakcie przechowywania kawy?

Dzięki temu, że dba się o to, aby kawa była odpowiednio dobrze przechowywana można trzymać ją w domu przez znacznie dłuższy okres czasu. Umożliwia to również uzyskiwanie wyjątkowego aromatu, który w trakcie parzenia będzie wypełniał całą przestrzeń kuchenną. Dodatkowo przechowując kawę ziarnistą lub mieloną w prawidłowy sposób, wpływa się na smak przygotowywanego napoju. Jest on wówczas znacznie bardziej wyrazisty. Wyróżnia się kilka czynników, o których nie należy zapominać w trakcie przechowywania kawy.

Miejsce, w jakim przechowywana jest kawa

Ogromne znaczenie na jakość kawy, ma miejsce jej przechowywania. Jest to istotne ze względu na docierające z zewnątrz czynniki, mogące prowadzić do psucia się produktów. Wielu ekspertów uważa, że ziaren nie należy przechowywać w lodówce. Mogą stracić one bowiem swoje właściwości oraz nabrać nieprzyjemnego aromatu. Warto jednak pamiętać, że zbyt wysokie temperatury również spowodują, że kawa nie zachowa swojego pierwotnego stanu. Mieszanki nie należy trzymać bezpośrednio na słońcu, przy mikrofali czy nad piekarnikiem. Najlepiej sprawdzają się miejsca neutralne. Dobrze jest wybrać przestrzeń, w której panuje temperatura pokojowa i w której jest dość ciemno. Może to być między innymi szafka kuchenna. 

Pojemnik, w którym trzyma się kawę

Ogromny wpływ na jakość produktów kawowych ma pojemnik, w którym są one przechowywane. Dobrze jest, aby mieszanka znalazła się nie bezpośrednio w szafce kuchennej, a w szczelnie zamkniętym naczyniu. Świetnie sprawdzają się pudełka, puszki i naczynia, które posiadają specjalną pompkę do odsysania powietrza. Sprawia to, że w środku nie gromadzi się wilgoć, a kawa nie traci swoich właściwości. Można rozważyć również szklane naczynie. Należy wówczas pamiętać, iż nie ogranicza ono dostępu do światła słonecznego, dlatego najlepiej trzymać je w ciemnym schowku. 

Wybieranie produktów od sprawdzonych producentów

W trakcie zakupu kawy należy zwrócić uwagę nie tylko na ogólne właściwości ziaren, ale także sposób pakowania mieszanki. Sprawdzeni producenci, których można znaleźć między innymi w sklepie internetowym Cafe Silesia, pakują produkty w szczelne opakowania. Dzięki temu, przechowując kawę w domu, można trzymać ją w oryginalnym opakowaniu, nie martwiąc się, że straci ona swoją świeżość i jakość. 

 

Comments are closed.