Wszyscy wiemy, że beton to jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów stosowanych w budownictwie. Istnieją jednak inne jego odmiany, odznaczające się jeszcze lepszymi cechami. Przoduje tu żelbeton, który z powodzeniem można uznać za jeden z najważniejszych wynalazków, które odmieniły całe współczesne budownictwo.

Historia żelbetonu

Konstrukcje żelbetowe zostały opracowane w XIX wieku i bardzo szybko zdobyły ogromną popularność. Od dawna już wielu konstruktorów pracowało nad metodami wzmocnienia standardowego betonu i nadania mu dodatkowej odporności na niektóre czynniki, na które jest szczególnie wrażliwy.

W końcu francuscy inżynierowie opracowali metodę wzmacniania betonu dodatkowymi, metalowymi prętami. Takie zbrojenie sprawiło, że beton stał się o wiele bardziej trwały i odporny nie tylko na siłę mechaniczną, ale również czynniki atmosferyczne.

Już w XX wieku żelbeton stał się jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Miał on wielki wpływ nie tylko na samo budownictwo, ale również architekturę. Zdaniem niektórych, budowane chociażby w okresie międzywojennym konstrukcje żelbetowe w pewnym sensie wyprzedzały swoją epokę i utorowały drogę dla późniejszego rozwoju modernizmu.

Dlaczego żelbeton jest tak popularny?

Z konstrukcjami żelbetowymi spotkamy się obecnie niemalże wszędzie. Służą one w różnych dziedzinach budownictwa, bowiem są po prostu bardzo praktyczne. Wzmocniony dodatkowo beton doskonale radzi sobie nawet w trudnych warunkach atmosferycznych i jest odporny na działanie zewnętrznych sił.

Konstrukcje żelbetowe rozwiązują również problem nadmiernego rozciągania się betonu. Zastosowana w nich stal przyjmuje na siebie siły odpowiedzialne za ten proces.

Gdzie stosuje się żelbeton?

Zalety konstrukcji żelbetowych zostały dostrzeżone w różnych dziedzinach już w XIX wieku. Dodatkowe wzmocnienie betonu było bardzo istotne dla ówczesnej wojskowości. Materiał ten jest zresztą wykorzystywany w obiektach obronnych, bunkrach i schronach po dziś dzień.

Na początku XX wieku żelbeton zaczął być powszechnie wykorzystywany w infrastrukturze. Cieszył się dużą popularnością szczególnie w budowie mostów.

Obecnie elementy żelbetowe są bardzo powszechnie stosowane w budownictwie. Często wykonuje się z nich chociażby fundamenty, które dzięki takiej dodatkowej wytrzymałości doskonale radzą sobie z trudnymi warunkami. Ponadto żelbeton występuje w różnych odmianach, dzięki czemu lista jego zastosowań jest naprawdę długa.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje wykonane z żelbetonu.

Comments are closed.